Koza, vlk a kapusta

lod

Roľník sa vracia z trhu, kde kúpil kozu, mladého vlka a kapustu. Na ceste domov sa musí preplaviť cez rieku. Jeho loďka je malá, a preto môže na ňu so sebou vziať iba jednu z troch vecí. Na brehu nemôžu zostať koza a kapusta (pretože by ju koza zjedla), ani koza s vlkom (pretože by ho koza pokúsala .
Ako dostane všetko na druhý breh (bez ujmy)?

Kanibali a misionári

Traja misionári a traja kanibali sa stretli na jednom brehu rieky. Na brehu bola malá loďka, na ktorú sa zmestia maximálne dvaja.
Všetci by sa chceli prepraviť na druhý breh, ale na žiadnom brehu nesmie nikdy zostať prevaha kanibalov nad misionármi, inak by mohlo dôjsť k tragédií.

Rodinka

Rodičia s dvoma deťmi - synom a dcérou - prišli k širokej rieke. Široko ďaleko nebol žiaden most. Našťastie si všimli, že kúsok ďalej po prúde sedí nejaký rybár v loďke a loví ryby. Požiadali ho teda o prevoz. Rybár povedal:
"Veľmi rád. Ale lodička je malá, unesie najviac jednu dospelú osobu, alebo dve deti."
Ako to urobia, aby sa celá rodinka dostala na druhý breh a odovzdali loďku naspäť rybárovi?

Ľudia a opice

Traja ľudia, jedna veľká opica a dve malé opice chcú prejsť cez rieku:

  • Iba ľudia a veľká opica dokážu veslovať.
  • V žiadnom momente nemôže byť na brehu viac opíc ako ľudí (môžete hádať prečo).
  • Do lode sa vojdu iba dvaja.
  • Opice dokážu na brehu vyskočiť aj naskočiť do lode.

Ako sa dostanú všetci na druhý breh?

Tmofóbia

Jedna rodinka sa chce dostať na druhú stranu tunela. Tato prejde tunel za 1 minútu, mama za 2 minúty, syn za 4 a dcéra za 5 minút. Cez úzky tunel bohužiaľ môžu naraz prejsť maximálne dvaja pričom sa pohybujú rýchlosťou toho pomalšieho.
Môžu všetci prejsť na druhú stranu, ak majú len jednu baterku, ktorá vydrží svietiť len 12 minút a všetci trpia tmofóbiou (strachom zo tmy), takže si musia celou cestou svietiť?

Kvety

Koľko kvetov mám, ak: všetky okrem dvoch sú ruže, všetky okrem dvoch sú tulipány a všetky kvety okrem dvoch sú sedmokrásky?
Táto úloha má dve možné riešenia.

Odčítanie

Koľkokrát môžete odčítať číslo 2 od čísla 32?

Kruh vs. štvorec

Prečo je lepšie ak je poklop studne okrúhly, než aby bol v tvare štvorca?

Holiči

holic

Cestujúci cudzinec príde do mesta a chce sa dať ostrihať. Dozvie sa, že v meste sú len dvaja holiči. Ide sa teda pozrieť k obom, aby sa rozhodol, ktorý ho ostrihá. Keď prišiel k prvému, zbadal veľký neporiadok a učes toho holiča bol najhorší aký kedy videl. Keď zavítal k druhému holičovi, všetko bolo čisté a holičove vlasy vyzerali skvele.
U ktorého holiča by ste sa dali ostrihať vy?

Vražda na púšti

Tento príbeh je o troch ľuďoch (A, B a C) prechádzajúcich cez púšť. A nenávidel C a rozhodol sa ho zavraždiť. Raz večer, keď postavili stany, nasypal mu jed do vaku s vodou (to bola jediná zásoba vody, ktorú C mal). Nezávisle na tom sa B takisto rozhodol zavraždiť C, a (netušil že voda patriaca C je už otrávená) prepichol C jeho vak, takže voda pomaly vykvapkala. Výsledkom bolo, že C za niekoľko dní zomrel od smädu.
Kto bol vrahom, A alebo B? Podľa jednej úvahy bol vrahom B, pretože C sa ani nestačil napiť jedu, ktorý mu nasypal A do vaku, a zomrel by, aj keby A nebol vodu otrávil. Podľa inej úvahy bol skutočným vrahom A pretože akonáhle raz A otrávil vodu, bol C odsúdený k smrti a zomrel by, aj keby mu B vak neprepichol. Ktorá z úvah je správna?

Staršie dvojča

Tento hlavolam poslala Judy Dean do súťaže Games Magazine 'How Come' v roku 1992. A vyhrala.
Jeden deň Kerry oslavovala svoje narodeniny. O dva dni neskôr jej staršie dvojča, Terry, oslavovalo svoje narodeniny.
Ako je to možné?

Odporúčam pokračovať s ďalšími číselnými hlavolamami >>

Páčia sa vám tieto hlavolamy a chcete ich odporučiť známym?
Je to jednoduché - stačí kliknúť na nasledovné Google "+1" a Facebook "Like" tlačidlá.

TOPlist