Roľník sa vracia z trhu, kde kúpil kozu, mladého vlka a kapustu. Na ceste domov sa musí preplaviť cez rieku. Jeho loďka je malá, a preto môže na ňu so sebou vziať iba jednu z troch vecí. Na brehu nemôžu zostať koza a kapusta (pretože by ju koza zjedla), ani koza s vlkom (pretože by ho koza pokúsala .
Ako dostane všetko na druhý breh (bez ujmy)?
Vezme kozu, prevezie ju. Vráti sa, vezme kapustu, prevezie, vyloží, naloží kozu a vráti sa s ňou na pôvodný breh, vyloží, naloží vlka, odvezie na druhý breh a vráti sa pre kozu.
Traja misionári a traja kanibali sa stretli na jednom brehu rieky. Na brehu bola malá loďka, na ktorú sa zmestia maximálne dvaja.
Všetci by sa chceli prepraviť na druhý breh, ale na žiadnom brehu nesmie nikdy zostať prevaha kanibalov nad misionármi, inak by mohlo dôjsť k tragédií.
Tam turista a kanibal, späť turista. Tam dvaja kanbali, späť kanibal. Tam dvaja turisti, späť turista a kanibal. Tam dvaja turisti, späť kanibal, ktorý nakoniec odvozí na druhý breh svojich hladných kamarátov.
Rodičia s dvoma deťmi - synom a dcérou - prišli k širokej rieke. Široko ďaleko nebol žiaden most. Našťastie si všimli, že kúsok ďalej po prúde sedí nejaký rybár v loďke a loví ryby. Požiadali ho teda o prevoz. Rybár povedal:
"Veľmi rád. Ale lodička je malá, unesie najviac jednu dospelú osobu, alebo dve deti."
Ako to urobia, aby sa celá rodinka dostala na druhý breh a odovzdali loďku naspäť rybárovi?
Najskôr sa previezli cez rieku deti. Syn sa vrátil späť a išiel otec. Potom sa vrátila dcéra a spolu s bratom išli k otcovi. Syn sa vrátil a dal loďku matke. Tá prešla na druhý breh, do loďky nasadla dcéra a vrátila sa k bratovi. Obaja išli na druhú stranu k rodičom, dcéra vystúpila a chlapec sa vrátil. Dal loďku rybárovi, ktorý išiel na druhý breh, odovzdal loďku dievčaťu, tá sa vrátila pre brata, previezla ho a až potom odovzdali loďku rybárovi. Loďka musela 13-krát cez rieku.
Traja ľudia, jedna veľká opica a dve malé opice chcú prejsť cez rieku:
Iba ľudia a veľká opica dokážu veslovať.
V žiadnom momente nemôže byť na brehu viac opíc ako ľudí (môžete hádať prečo).
Do lode sa vojdu iba dvaja.
Opice dokážu na brehu vyskočiť aj naskočiť do lode.
Ako sa dostanú všetci na druhý breh?
Uvedené tri stĺpce predstavujú ľavý breh, loď a pravý breh. Symboly < a > označujú smer pohybu lode. H je človek, M je veľká opica, m je malá opica.
HHHMmm .
HHHm Mm> .
HHHm <M m
HHH Mm> m
HHH <M mm
HM HH> mm
HM <Hm Hm
Hm HM> Hm
Hm <Hm HM
mm HH> HM
mm <M HHH
m Mm> HHH
m <M HHHm
. Mm> HHHm
. . HHHMmm
Jedna rodinka sa chce dostať na druhú stranu tunela. Tato prejde tunel za 1 minútu, mama za 2 minúty, syn za 4 a dcéra za 5 minút. Cez úzky tunel bohužiaľ môžu naraz prejsť maximálne dvaja pričom sa pohybujú rýchlosťou toho pomalšieho.
Môžu všetci prejsť na druhú stranu, ak majú len jednu baterku, ktorá vydrží svietiť len 12 minút a všetci trpia tmofóbiou (strachom zo tmy), takže si musia celou cestou svietiť?
Najskôr prejde tato s mamou – 2 minúty. Potom sa tato vráti – 3 minúty, idú deti – 8 minút. Mama sa vráti pre tata – 10 minút, obaja prejdu na druhú stranu – 12 minút! :-)
Koľko kvetov mám, ak: všetky okrem dvoch sú ruže, všetky okrem dvoch sú tulipány a všetky kvety okrem dvoch sú sedmokrásky?
Táto úloha má dve možné riešenia.
Existujú 2 riešenia:
Tri kvety: ruža, tulipán, sedmokráska.
Dva kvety: narcis, muškát.
Cestujúci cudzinec príde do mesta a chce sa dať ostrihať. Dozvie sa, že v meste sú len dvaja holiči. Ide sa teda pozrieť k obom, aby sa rozhodol, ktorý ho ostrihá. Keď prišiel k prvému, zbadal veľký neporiadok a učes toho holiča bol najhorší aký kedy videl. Keď zavítal k druhému holičovi, všetko bolo čisté a holičove vlasy vyzerali skvele.
U ktorého holiča by ste sa dali ostrihať vy?
Ja by som sa dal ostrihať u prvého holiča. Keďže sú v meste iba dvaja holiči, prvý musí strihať druhého a naopak. Takže skvelý účes druhého holiča zabezpečil ten prvý.
Mimochodom u druhého holiča je tak čisto preto, lebo má málo zákazníkov.
Tento príbeh je o troch ľuďoch (A, B a C) prechádzajúcich cez púšť. A nenávidel C a rozhodol sa ho zavraždiť. Raz večer, keď postavili stany, nasypal mu jed do vaku s vodou (to bola jediná zásoba vody, ktorú C mal). Nezávisle na tom sa B takisto rozhodol zavraždiť C, a (netušil že voda patriaca C je už otrávená) prepichol C jeho vak, takže voda pomaly vykvapkala. Výsledkom bolo, že C za niekoľko dní zomrel od smädu.
Kto bol vrahom, A alebo B? Podľa jednej úvahy bol vrahom B, pretože C sa ani nestačil napiť jedu, ktorý mu nasypal A do vaku, a zomrel by, aj keby A nebol vodu otrávil. Podľa inej úvahy bol skutočným vrahom A pretože akonáhle raz A otrávil vodu, bol C odsúdený k smrti a zomrel by, aj keby mu B vak neprepichol. Ktorá z úvah je správna?
Ani jednu z úvah nie je možné označiť za správnu alebo nesprávnu. Každý názor je rovnako dobrý. Väčšina ľudí hovorí, že vrahom je A. Obhajca B by zdôraznil dve veci:
1. odobrať niekomu otrávenú vodu neznamená zabiť ho,
2. B iba predĺžil život A, aj keď nechcel, lebo jed by ho zabil asi rýchlejšie.
Obajca A by zase argumentoval takto:
"Ako je možné obviňovať A z vraždy jedom, keď C neprehltol ani kvapku jedu."
Raymond M. Smullyan sa v krátkosti zamýšľa nad morálnym, právnym a logickým hľadiskom. Z morálneho hľadiska je zjavné, že sú obaja vinný z pokusu o vraždu. Z právneho hľadiska by rôzne súdy súdili prípad rôzne. A logický aspekt príčinnosti možno rozviesť na celú knihu.
Tento hlavolam poslala Judy Dean do súťaže Games Magazine 'How Come' v roku 1992. A vyhrala.
Jeden deň Kerry oslavovala svoje narodeniny. O dva dni neskôr jej staršie dvojča, Terry, oslavovalo svoje narodeniny.
Ako je to možné?
Matka porodila dvojičky na lodi. Staršie dvojča, Terry, sa narodilo v prvých minútach 1. marca. Loď potom prešla do iného časového pásma a Kerry, mladšie dvojča, sa narodilo 28. februára. Každý nepriestupný rok oslavuje mladšie dvojča svoje narodeniny o dva dni skôr ako jej starší brat.
Tento hlavolam poslala Judy Dean do súťaže Games Magazine 'How Come' v roku 1992. A vyhrala.