Jump to content


Welcome to BrainDen.com - Brain Teasers Forum

Welcome to BrainDen.com - Brain Teasers Forum. Like most online communities you must register to post in our community, but don't worry this is a simple free process. To be a part of BrainDen Forums you may create a new account or sign in if you already have an account.
As a member you could start new topics, reply to others, subscribe to topics/forums to get automatic updates, get your own profile and make new friends.

Of course, you can also enjoy our collection of amazing optical illusions and cool math games.

If you like our site, you may support us by simply clicking Google "+1" or Facebook "Like" buttons at the top.
If you have a website, we would appreciate a little link to BrainDen.

Thanks and enjoy the Den :-)
Guest Message by DevFuse
 

Photo
- - - - -

Winoc Sells


Best Answer dark_magician_92, 25 May 2013 - 12:42 PM

Spoiler for
Go to the full post


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 BMAD

BMAD

    Senior Member

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 1664 posts
  • Gender:Female

Posted 17 May 2013 - 11:55 PM

Winoc sells four types of products.  The resources needed to produce one unit of each and the sales prices is listed below:

 

Resource                       Product 1                         Product 2                       Product 3                         Product 4

Raw Material                         2                                       3                                    4                                      7

Hours of labor                       3                                       4                                    5                                      6

Sales Price ($)                      4                                       6                                    7                                      8

 

Currently, 4,600 units of raw material and 5,000 labor hours are available.To meet customer demands, exactly 950 total units must be produced.  Customers also demand that at least 400 units of product 4 be produced.    What is the solution that maximizes Winoc's sales revenue?


Edited by BMAD, 17 May 2013 - 11:55 PM.

  • 0

#2 BMAD

BMAD

    Senior Member

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 1664 posts
  • Gender:Female

Posted 21 May 2013 - 05:23 AM

Spoiler for to get you started


  • 0

#3 dark_magician_92

dark_magician_92

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 382 posts

Posted 21 May 2013 - 01:30 PM

Spoiler for

  • 0

#4 BMAD

BMAD

    Senior Member

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 1664 posts
  • Gender:Female

Posted 21 May 2013 - 01:48 PM

Spoiler for


I do not have this as optimal
  • 0

#5 BMAD

BMAD

    Senior Member

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 1664 posts
  • Gender:Female

Posted 21 May 2013 - 01:53 PM

Spoiler for

Spoiler for consider

  • 0

#6 bushindo

bushindo

    Senior Member

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 721 posts
  • Gender:Male
  • Location:Los Angeles, CA

Posted 23 May 2013 - 08:03 PM

Winoc sells four types of products.  The resources needed to produce one unit of each and the sales prices is listed below:

 

Resource                       Product 1                         Product 2                       Product 3                         Product 4

Raw Material                         2                                       3                                    4                                      7

Hours of labor                       3                                       4                                    5                                      6

Sales Price ($)                      4                                       6                                    7                                      8

 

Currently, 4,600 units of raw material and 5,000 labor hours are available.To meet customer demands, exactly 950 total units must be produced.  Customers also demand that at least 400 units of product 4 be produced.    What is the solution that maximizes Winoc's sales revenue?

 

Here's my try

Spoiler for

  • 0

#7 BMAD

BMAD

    Senior Member

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 1664 posts
  • Gender:Female

Posted 23 May 2013 - 11:24 PM

 



Winoc sells four types of products.  The resources needed to produce one unit of each and the sales prices is listed below:

 

Resource                       Product 1                         Product 2                       Product 3                         Product 4

Raw Material                         2                                       3                                    4                                      7

Hours of labor                       3                                       4                                    5                                      6

Sales Price ($)                      4                                       6                                    7                                      8

 

Currently, 4,600 units of raw material and 5,000 labor hours are available.To meet customer demands, exactly 950 total units must be produced.  Customers also demand that at least 400 units of product 4 be produced.    What is the solution that maximizes Winoc's sales revenue?

 

Here's my try

Spoiler for

 

your solution produces revenue of 6450.

 

 

Spoiler for The 'best solution produces


  • 0

#8 dark_magician_92

dark_magician_92

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 382 posts

Posted 25 May 2013 - 12:42 PM   Best Answer

Spoiler for

  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users